Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij X

Anestezjologia

Start > Oferta > Operacje > Anestezjologia

Anestezjologia

To dział, w którym postaram się przekazać niezbędne informacje dot. postępowania z pacjentami podczas zabiegów operacyjnych (od momentu przyjęcia do szpitala, aż do momentu jego wypisu).

Metody postępowania z chorym

Pacjent, który dowiaduje się od lekarza, że konieczna jest operacja, ma wiele obaw i ogarnia jego wewnętrzny niepokój. Od razu nasuwają się pytania – czy po operacji będę zdrowy i jak moje życie będzie wyglądać ? Czy moja choroba jest uleczalna? itp. Przyjęcie chorego do szpitala w dniu operacji zależy od wielu czynników, m.in. :

  • Charakteru schorzenia (zapalenie, krwotok, choroba zwyrodnieniowa)
  • Dynamiki procesu chorobowego
  • Stanu ogólnego pacjenta (nadciśnienia tętniczego, choroby stanu serca, cukrzycy

Po szczegółowym zapoznaniu się z wynikami badań pacjenta, lekarz ustala tryb zabiegu:

  • Ratunkowy
  • Pilny
  • Przyspieszony
  • Planowy

Pierwsze dwa tryby operacji powodują, że pacjent jest kierowany do szpitala w ciągu od kilku do kilkudziesięciu minut, a decyzja o operacji zapada wraz z decyzją o przyjęciu do szpitala.
W przypadku kwalifikacji do operacji w trybie przyspieszonym lub planowym, są Państwo w komfortowej sytuacji, to czas na zebranie informacji o chorobie, czas na rozmowy z bliskimi.

Zakwalifikowanie pacjenta do operacji wiąże się z rozmową z lekarzem anestezjlogiem, który z pielęgniarką wykona znieczulenie (anestezję), sprawując opieką lekarską podczas okresu okołooperacyjnego.

Przyjęcie pacjenta na blok operacyjny

Na blok operacyjny chory, przewożony jest wózkiem, w pozycji leżącej. Pacjent na sali operacyjnej zakłada koszulę, następnie po przetransportowaniu na wózek przykryty zostaje kołdrą i transportowany jest na blok operacyjny.

Po operacji

Po operacji pacjent zostaje przewozony do sali pooperacyjnej. Tam, monitorowane sa czynności życiowe pacjenta, prowadzone jest leczenie tlenem, podawane są kroplówki, leki i sa Państwo pod stałą obserwacją przed wystapieniem ewentulanych powikłań.

Najczęściej zadawane pytania

1. Przyjmowane leki – czy mają znaczenie dla znieczulenia?

Należy poinformować lekarza anestezjologa o rodzaju przyjmowanych leków (dawka, nazwa leku i częstotliwość jego przyjmowania). Anestezjolog może również poprosić o zaprzestanie przyjmowania leków przeciwcukrzycowych, odstąpienie od przyjmowania antywitaminy K, w przededniu zabiegu, zaprzestanie przyjmowania kwasu acetylosalicylowego na 6-7 dni przed zabiegiem.

2. Do kiedy jeść i pić przed znieczuleniem?

Pacjenci operowani poza przewodem pokarmowym powinni powstrzymać się od picia klarownych płynów 2 h przed znieczuleniem. Rozumie się przez to, że po przyjęciu normalnej kolacji i przyjęcia płynów, można następnego dnia 2-3 h przed operacją wypić 200 ml wody, w zależności od upodobań. Pacjenci operowani poza przewodem pokarmowym mogą spożywać pokarmy stałe co najmniej 6 h przed znieczuleniem.
Dobrze jest nie przyjmować posiłku 12h przed znieczuleniem, ale dopuszczalne jest  np. spożycie kanapki z chudą wędlin,rano, na kilka godzin przed planowaną operacją. 

Jak mnie znaleźć?

Osoby zainteresowane zapraszamy na konsultacje lekarskie do następujących placówek:

Klinika Chirurgii Kolana, Artroskopii i Urazów Sportowych w Poznaniu 60-865 Poznań
ul. Jeżycka 38/40
tel. kom. 603 336 016
Poradnia Lekarzy Specjalistów "Jantar" w Ostrowie Wielkopolskim 63-400 Ostrów Wlkp.
ul. Piłsudskiego 7a
tel. 62 73 56 770
Centrum Medyczne Hipokrates w Śremie 63-100 Śrem
ul. Nadbrzeżna 1
tel. 61 282 88 02