Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij X

Staw kolanowy

Start > Schorzenia > Staw kolanowy

Staw kolanowy

Staw kolanowy jest jednym z największych i najbardziej złożonych funkcjonalnie i mechanicznie stawów organizmu. Wpłynęły na to lata ewolucji, podczas której człowiek wykształcił postawę dwunożną. W wyniku tego procesu staw kolanowy dostosował się do warunków niespotykanych u innych zwierząt. Spoczywa na nim bezpośrednio ciężar całej górnej części ciała.

Przeciążenia działające na staw kolanowy w trakcie wykonywania codziennych czynności, są znaczne, a siły działające na aparat więzadłowy mogą  przekroczyć ciężar nazego ciała. Odbywa się to za sprawą precyzyjnego i sprawnie funkcjonującego aparatu wzmacniającego i stabilizującego staw kolanowy.

Przez swoją złożoność staw kolanowy jest wyjątkowo podatny na różnorakie uszkodzenia, powodowane przez nadwagę, urazy, chorobę zwyrodnieniową czy inne choroby. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć nawet najdrobniejszych urazów, gdyż może to doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Zmiany zwyrodnieniowo - zniekształcające stawu kolanowego są najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych oraz pogorszenia stanu ogólnego i funkcjonalnego chorego. Podczas przebiegu tego schorzenia zniszczeniu ulegają takie struktury jak chrząstka, która pokrywa powierzchnie stawowe, a także tkanka kostna znajdująca się poniżej, oraz torebka stawowa.

Na początku dochodzi do procesu degeneracji i niszczenia chrząstki stawowej, następnie występują zmiany w postaci torbieli i wyrośli w warstwie podchrzęstnej, a następnie dochodzi do zmian zapalnych błony maziowej oraz otaczających ją tkanek. W końcowej fazie występuje obraz zniekształconego stawu.

W obrazie klinicznym można zauważyć szczególnie w pierwszym okresie dolegliwości bólowe kolana, które ujawniają się podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach. Zdarza się że okres krótkiego wypoczynku niweluje ból, jednak wraz z postępem choroby dolegliwości bólowe staja się uciążliwe, dłuższe aż w końcu występuję nawet w spoczynku. W pierwszej fazie choroby można stwierdzić bolesność pulsacyjną stawu, a także trzeszczenie podczas wykonywania ruchu.

W stadium bardziej zaawansowanym choroby występuje niestabilność więzadłowa. W stawie stwierdza się ograniczenie ruchomości rzepki w stawie rzepkowo – udowym. W późniejszym okresie występują zaburzenia osi kończyny w postaci koślawości lub szpotawości kolana. Chód osoby chorej staje się niewydolny, utykający na chorą kończynę, ponadto w wyniku zaawansowanych zmian i dysfunkcji kolana dochodzi do wychudzenia okolicy nadkolanowej, spowodowanego zanikiem głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego.

Na kolejnych podstronach postaram się omówić kilka najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących stawu kolanowego: