Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij X

Rehabilitacja

Start > Oferta > Rehabilitacja

Rehabilitacja

Rehabilitacja jako proces powinna być ściśle związana z leczeniem operacyjnym. Wprowadza się ją już w momencie odzyskania czucia w operowanej kończynie. Początkowo wykorzystuje się proste wzorce ruchowe w celu utrzymania zakresu ruchów. W miarę pojawiających się postępów i większych możliwości ruchowych zaleca się stosowanie bardziej skomplikowanych ćwiczeń, aż do momentu odzyskania pełnej sprawności.

Istotnym elementem w procesie usprawniania, szczególnie w okresie pooperacyjnym jest nauka pacjenta sposobu poruszania się tak, aby nie „zmarnował” wysiłków lekarza operującego. W tym celu najczęściej zaleca się korzystanie z pomocy kul łokciowych, lub innych sprzętów (laski, balkoniki, chodziki), których głównym zadaniem jest odciążanie operowanej kończyny.

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę są wskazania i przeciwwskazania, którymi powinien kierować się pacjent szczególnie we wczesnym okresie po operacji. O sposobie oraz długości odciążania operowanej kończyny decyduje chirurg wykonujący zabieg operacyjny. Kategorycznie zabrania się samowolnego odstawiania pomocy do chodzenia, gdyż może to spowodować przykre następstwa w postaci bólów, obrzęków, lub opóźnić proces gojenia i usprawniania.

W myśl zasady, która głosi że rehabilitacja powinna być kompleksowa i indywidualnie dobrana, staramy się spojrzeć na pacjenta nie tylko przez pryzmat jego dolegliwości związanych z dysfunkcją narządów ruchu, ale również pomoc Mu w codziennym funkcjonowaniu. Indywidualny dobór i sposób dawkowania ćwiczeń przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż posługiwanie się ustalonymi modelami, które często nie uwzględniają współtowarzyszących dolegliwości.

Ostatnim istotnym elementem usprawniania powinna być profilaktyka. Ważne jest utrzymywanie sprawności fizycznej na optymalnym poziomie. Często zdarza się, że urazy są spowodowane przeciążeniami, lub niedostatecznym przygotowaniem do pewnych aktywności życiowych, lub sportowych. Wydaje się być zasadnym stwierdzenie, że o ile zmianom zwyrodnieniowym nie jesteśmy w stanie w dużym stopniu przeciwdziałać, o tyle urazom można zapobiegać, a ich skutki ograniczać. W momencie wystąpienia „lekkich” dolegliwości bólowych pojawiających się w obrębie stawów, często jednorazowa wizyta kontrolna u specjalisty w dziedzinie ortopedii pozwala zdiagnozować przyczyny wystąpienia dolegliwości bólowych.

W odpowiednim czasie podjęte działania pozwalają ograniczyć leczenie do leczenia nieoperacyjnego. Niestety bardzo często zdarza się że „lekkie” urazy, z którymi pacjenci przez dłuższy czas chodzą wymagają już ingerencji chirurgicznej, gdyż pojawiają się wtedy również oprócz zmian pierwotnych (wywołanych urazem), zmiany wtórne, które niejednokrotnie mogą prowadzić do zwyrodnień stawów. Z tego względu zaleca się przed wyjazdem na narty, albo inne „niecodzienne” aktywności sportowe (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny) zasięgnąć opinii u specjalisty.

Zupełnie inaczej przebiega proces leczenia u pacjentów, u których wykryto zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów kończyn i./lub kręgosłupa. Kiedy zamiany zwyrodnieniowe obejmują duże powierzchnie stawu, występują silne dolegliwości bólowe wraz z obrazem zniekształconego stawu oraz zmniejszenie ruchomości danego odcinak ciała, jedynym rozsądnym postępowaniem jest leczenie operacyjne, a dopiero później leczenie usprawniające. Wyraźnych zmian zwyrodnieniowych obejmujących tkankę kostną nie można w żaden właściwy sposób leczyć nieoperacyjnie.

Usprawnianie przed zabiegiem operacyjnym powinno opierać się jedynie na utrzymaniu prawidłowej siły mięśni, utrzymaniu możliwie maksymalnego zakresu ruchów (przeciwdziałanie powstawaniu niewłaściwego ustawienia w stawie), korekcji postawy ciała oraz zwróceniu uwagi na powstawanie nieprawidłowych mechanizmów w obrębie narządów ruchu (najczęściej chodu). Powinno zwracać się uwagę na sposób prawidłowego poruszania się, a w razie konieczności dłuższego oczekiwania na zabieg operacyjny o prawidłowe odciążenie nie zajętych chorobowo stawów.

Zespół rehabilitacyjny powinien wykorzystać istniejący czas do przygotowania pacjenta na ograniczenia, z którymi będzie musiał się borykać we wczesnym okresie pooperacyjnym. Ważna jest nauka prawidłowego poruszania się w okresie przed operacją i w okresie rekonwalescencji. Pacjent powinien wykorzystać czas przed zabiegiem na przygotowanie swojego środowiska społecznego do nowych istniejących potrzeb po leczeniu operacyjnym.

Usprawnienie po zabiegu operacyjnym na dużych stawach (endoprotezoplastyka) powinna być skoncentrowana na optymalnie szybkim powrocie do sprawności. Ważne jest uzyskanie prawidłowych zakresów ruchów w stawach, odzyskanie prawidłowej siły mięśni tak, żeby pacjent mógł samodzielnie wykonywać podstawowe czynności życia codziennego, a w miarę upływu czasu od zabiegu operacyjnego uzyskał możliwie największy, lub zbliżony do prawidłowego poziom aktywności fizycznej.

Rehabilitant

W celu efektywnej rehabilitacji zachęcamy do kontakt z rehabilitantem z którym współpracujemy z Panem Adamem Pogorzałą.
http://www.fizjomedica.co

Powrót do sportu

Pacjentów zainteresowanych powrotem do uprawiania sportu zachęcamy do kontaktu z trenerem personalnym z którym współpracujemy z Panem Radosławem Kozalem.
https://www.facebook.com/radoslawkozal

Jak mnie znaleźć?

Osoby zainteresowane zapraszamy na konsultacje lekarskie do następujących placówek:

Klinika Chirurgii Kolana, Artroskopii i Urazów Sportowych w Poznaniu 60-865 Poznań
ul. Jeżycka 38/40
tel. kom. 603 336 016
Poradnia Lekarzy Specjalistów "Jantar" w Ostrowie Wielkopolskim 63-400 Ostrów Wlkp.
ul. Piłsudskiego 7a
tel. 62 73 56 770
Centrum Medyczne Hipokrates w Śremie 63-100 Śrem
ul. Nadbrzeżna 1
tel. 61 282 88 02