Staw kolanowy
Start > Schorzenia > Ścięgno Achillesa > Zapalenie ścięgna Achillesa
Zwyrodnienia stawu skokowego
Powtarzające się skręcenia stawu skokowego, jego niestabilność oraz złamania kostek golenie lub inne złamania stawowe stawu skokowego mogą w rezultacie po latach doprowadzić do zwyrodnienia stawu skokowego. W zwyrodnieniu tego stawu dochodzi do deformacji powierzchni stawowych, zwężenia szpary stawowej, zwykle zagięcia szpotawego lub koślawego stępu, ograniczenia zakresu ruchu oraz znacznych dolegliwości bólowych.
Leczenie
Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze- leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, fizykoterapię, ortezy, ostrzyknięcia sterydami, rehabilitację ruchową. W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego zwyrodnienia stawu skokowego stosujemy leczenie operacyjne.
W leczeniu operacyjnym artrozy stawu skokowego stosujemy artrodezę- czyli operacyjne usztywnienie stawu skokowego lub endoprotezę tego stawu.
Artrodeza stawu skokowego
Polega na operacyjnym usunięciu powierzchni stawowych stawu skokowego i zablokowaniu ruchu w stawie przy pomocy gipsu, zespolenia metalowego albo stabilizatora zewnętrznego. Po około 6-8 tygodniach dokonuje się zrost powierzchni stawowych, brak ruchu w stawie, ale też brak bólu podczas chodzenia i obciążania. Pacjent po artrodezie porusza się dość sprawnie, zwykle z niewielkim utykaniem, kompensując brak ruchu w stawie skokowym ruchem w stawach śródstopia i przodostopia. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób pracujących fizycznie, daje dobre i trwałe rozwiązanie problemu bólowego stawu skokowego.
Endoproteza stawu skokowego
Wszczepienie endoprotezy stawu skokowego jest wskazane dopiero wtedy, gdy leczenie farmakologiczne i fizjoterapia nie odnoszą pozytywnego skutku. Stanowi alternatywę dla usztywnienia stawu skokowego. Podczas zabiegu operacyjnego usuwa się powierzchnie stawowe stawu skokowego i w to miejsce implantuje sztuczny staw skokowy- umożliwiając zachowanie ruchu w stawie i brak dolegliwości bólowych. Warunkiem zastosowania endoprotezoplastyki w leczeniu zwyrodnienia stawu skokowego jest zachowanie więzadeł stabilizujących ten staw oraz brak infekcji. Przebyte otwarte złamanie w tej okolicy stanowi względne przeciwwskazanie do endoprotezoplastyki stawu skokowego.
Efekty operacji:
- Bóle ustąpiły lub są o wiele mniejsze
- Ruchomość stawu jest o wiele lepsza
- Pacjent może się znowu bez bólu poruszać i odpowiednio do swojego wieku być sprawnym fizycznie
- Po usztywnieniu stawu pacjent porusza się bez bólu lecz ruchomość stopy jest ograniczona