Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij X

Staw kolanowy

Start > Schorzenia > Ścięgno Achillesa > Zapalenie ścięgna Achillesa

Zwyrodnienia stawu skokowego

Powtarzające się skręcenia stawu skokowego, jego niestabilność oraz złamania kostek golenie lub inne złamania stawowe stawu skokowego mogą w rezultacie po latach doprowadzić do zwyrodnienia stawu skokowego. W zwyrodnieniu tego stawu dochodzi do deformacji powierzchni stawowych, zwężenia szpary stawowej, zwykle zagięcia szpotawego lub koślawego stępu, ograniczenia zakresu ruchu oraz znacznych dolegliwości bólowych.

Leczenie

Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze- leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, fizykoterapię, ortezy, ostrzyknięcia sterydami, rehabilitację ruchową. W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego zwyrodnienia stawu skokowego stosujemy leczenie operacyjne.

W leczeniu operacyjnym artrozy stawu skokowego stosujemy artrodezę- czyli operacyjne usztywnienie stawu skokowego lub endoprotezę tego stawu.

Artrodeza stawu skokowego

Polega na operacyjnym usunięciu powierzchni stawowych stawu skokowego i zablokowaniu ruchu w stawie przy pomocy gipsu, zespolenia metalowego albo stabilizatora zewnętrznego. Po około 6-8 tygodniach dokonuje się zrost powierzchni stawowych, brak ruchu w stawie, ale też brak bólu podczas chodzenia i obciążania. Pacjent po artrodezie porusza się dość sprawnie, zwykle z niewielkim utykaniem, kompensując brak ruchu w stawie skokowym ruchem w stawach śródstopia i przodostopia. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób pracujących fizycznie, daje dobre i trwałe rozwiązanie problemu bólowego stawu skokowego.

Endoproteza stawu skokowego

Wszczepienie endoprotezy stawu skokowego jest wskazane dopiero wtedy, gdy leczenie farmakologiczne i fizjoterapia nie odnoszą pozytywnego skutku. Stanowi alternatywę dla usztywnienia stawu skokowego. Podczas zabiegu operacyjnego usuwa się powierzchnie stawowe stawu skokowego i w to miejsce implantuje sztuczny staw skokowy- umożliwiając zachowanie ruchu w stawie i brak dolegliwości bólowych. Warunkiem zastosowania endoprotezoplastyki w leczeniu zwyrodnienia stawu skokowego jest zachowanie więzadeł stabilizujących ten staw oraz brak infekcji. Przebyte otwarte złamanie w tej okolicy stanowi względne przeciwwskazanie do endoprotezoplastyki stawu skokowego.

Efekty operacji:

  • Bóle ustąpiły lub są o wiele mniejsze
  • Ruchomość stawu jest o wiele lepsza
  • Pacjent może się znowu bez bólu poruszać i odpowiednio do swojego wieku być sprawnym fizycznie
  • Po usztywnieniu stawu pacjent porusza się bez bólu lecz ruchomość stopy jest ograniczona