Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij X

Uszkodzenie więzadeł kolana

Start > Schorzenia > Staw kolanowy > Uszkodzenie więzadeł kolana

Uszkodzenie więzadeł kolana

Uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego (skręcenie, rozluźnienie, naderwanie, zerwanie) występują coraz częściej i powinny być traktowane bardzo poważnie, gdy stabilność kolana ulega zachwianiu.

Ważnym objawem uszkodzenia więzadła krzyżowego jest słyszalny trzask. Innym symptomem może być narastający z dnia na dzień krwiak oraz uczucie niestabilności kolana, tzw. „uciekanie” kolana. Leczenie może być zachowawcze tj. po nakłuciu kolana i usunięciu krwiaka stosuje się unieruchomienie oraz rzadziej, leczenie operacyjne.

Częstym skutkiem uszkodzenia więzadła jest niestabilność kolana. To stan, w którym kolano w wyniku urazu ma nadmierną ruchomość w stosunku do stanu fizjologicznego. Nadmierna ruchomość może się pojawiać w jednej lub kilku płaszczyznach ciała. Ich ilość zależy od ilości struktur więzadłowych uszkodzonych w czasie urazu. Wyróżniamy niestabilności proste, powstałe na skutek uszkodzenia jednego więzadła (tzw. uszkodzenie izolowane) oraz niestabilności złożone, powstałe w wyniku uszkodzenia przynajmniej dwóch więzadeł kolana.

Istnieje również podział na  niestabilności ostre i przewlekłe. Niestabilność ostra to taka, która zostaje rozpoznana krótko po urazie (do 4 tygodni). Po tym terminie niestabilność staje się chorobą przewlekłą. Jest to bardzo istotne dla zrozumienia swojej choroby przez pacjenta jak i również dla chirurga. W wielu przypadkach bardzo trudno jest właściwie rozpoznać niestabilność kolana natychmiast po urazie. Przy dużej bolesności i współistnieniu krwiaka jest praktycznie niemożliwe jednoznacznie ustalić, chyba że wykona się natychmiastowe, niestety bardzo kosztowne) badania. Nierozpoznanie uszkodzenia więzadeł bardzo często prowadzi do przewlekłej niestabilności kolana, a w dalszym etapie, do ponownych uszkodzeń jego pozostałych wewnętrznych struktur.

Niestabilne kolano ma różne rodzaje objawów. Mogą to być bóle u wysięki, może być to być uczucie niepewności i niestabilności kolana. Często występuje tylko jeden objaw, czyli tzw. częste skręcenie kolana. Kolano wtedy ucieka (przy uprawianiu sportu lub postawieniu stopy na nierówności terenu) powodując gwałtowny, często bardzo bolesny przeskok.

Leczenie

W zależności od objawów i rodzaju uszkodzeń chirurg podejmuje różne decyzje terapeutyczne, np. częściowe uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego - można leczyć zachowawczo przez unieruchomienie i odpowiednią rehabilitację. Jednak w przypadku całkowitego rozerwania więzadło poboczne należy naprawić chirurgicznie. Uszkodzenia kompleksu tylno -bocznego z zasady leczy się operacyjnie. Inne podejście obowiązuje przy uszkodzeniach więzadeł krzyżowych, gdzie możliwość pierwotnej naprawy występuje sporadycznie. Najczęstszym rozwiązaniem problemu niestabilności kolana wynikającej z uszkodzenia więzadeł krzyżowych - jest odtworzenie więzadła czyli jego REKONSTRUKCJA.