Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij X

Zapalenie ścięgna Achillesa

Start > Schorzenia > Ścięgno Achillesa > Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa

Ostre zapalenie ścięgna Achillesa

Występuje najczęściej u osób podejmujących nagłe, nadmierne intensywne wysiłki fizyczne oraz u sportowców zmieniających nagle warunki treningu (np. nawierzchnię, obuwie czy technikę).

Objawami zapalenia ścięgna Achillesa jest ból okolicy ścięgna zwłaszcza w pierwszej fazie wysiłku, zmniejszający się lub nawet ustępujący w czasie wysiłku i narastający ponownie po jego zakończeniu), obrzęk i charakterystyczne krepitacje czyli tzw. popularnie trzeszczenia na przebiegu ścięgna przy czynnych i biernych ruchach stopy.

Objawy te wymagają natychmiastowego leczenia. Należy przerwać wysiłki fizyczne. W ostrych stanach możemy podać steryd w infekcji okołościęgnowej /wyjątkowo i tylko w uzasadnionych przypadkach/.

Przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa

Do przewlekłego stanu zapalnego ścięgna dochodzi u osób, które nie leczyły ostrego zapalenia i kontynuowały aktywność sportową oraz u osób, u których wczesne objawy zostały wyciszone podaniem środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
W przypadku zapalenia przewlekłego objawy początkowo są mało charakterystyczne. Ból początkowo zanika po tzw.rozgrzewce. Bóle te stopniowo powracają po zakończeniu wysiłku fizycznego i stopniowo narastają. W miarę upływu czasu ból jest stały.

Leczenie

Leczenie jest podobne jak w przypadku ostrego zapalenia. Trwa jednak znacznie dłużej i wymaga dłuższego zaprzestania treningów. Pomocna w leczeniu jest fizykoterapia, która w wielu wypadkach przyspiesz proces gojenia ścięgna. Często w przypadku pr zewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Obecnie coraz częściej w takich przypadkach stosowana jest endoskopia ścięgna Achillesa. Zabieg ten w znaczny sposób przyśpiesza powrót do aktywności fizycznej w porównaniu z tradycyjną metodą.